Rys.1. Na rynku polskim produkowane są głównie "składaki". Sprzedawane są one po niskiej cenie p2. Ich podaż jest nieelastyczna

Rys.2. W krajach Unii Europejskiej sprzedawane są firmowe komputery. Ich cena minimalna jest wysoka, a podaż elastyczna. Na komputery sprowadzane z UE do Polski nałożone jest cło.
Rys.3. Po przystąpieniu Polski do UE zostaną zniesione cła na komputery. Wówczas zwiększy się podaż zagranicznych komputerów na polskim rynku. Ale nie wpłynie to znacząco na rynek polskich "składaków", gdyż o ich kupnie nadal będzie decydowała niska cena.
Na początku lat 70 - tych, w wyniku ustalenia cen żywności na bardzo niskim poziomie - pmax, na rynku pojawił się niedobór -zakreskowany prostokąt. Receptą na likwidację tego niedoboru stał się import. Zaczęły być sprowadzane dobra luksusowe. Kolejną receptą są subsydia. Wybór wariantu likwidacji niedoboru zależy od stopnia jego opłacalności. Wybrany zostanie ten wariant, do którego trzeba mniej dopłacić.
Rys.1. Polski rynek żywności
Rys.2. Rynek żywności w krajach UE. Podaż w UE - S. Podaż żywności sprowadzanej z UE do Polski - S`, gdyż do ceny obo-wiązującej w Unii dodajemy cło.
Rys.3. Po przystąpieniu Polski do UE zostaną zniesione cła na importowaną żywność. Polska żywność przestanie być konkurencyjna dla żywności unijnej. Udział polskiej żywności na rynku stanie się marginalny.
         
    POPRZEDNI TEMATSTRONA GŁÓWNANASTĘPNY TEMAT    
   

SUMOWANIE KRZYWYCH POPYTU I PODAŻY

sumowanie krzywych popytu
sumowanie krzywych podaży
analiza zagadnienia na przykładach


Sumowanie pojedynczych krzywych popytu

W celu uzyskania zagregowanej krzywej popytu budujemy krzywe popytu dla poszczególnych rynków, a następnie sumujemy je po współrzędnych (suma ilości dobra odpowiadających danej cenie, czyli sumujemy wg cen). Sumowanie zaczynamy od najwyższej ceny.

Z(p) = D1(p) + D2(p)

Z - zagregowany popyt, D1, D2 - popyt indywidualnych konsumentów, p - cena

Jedynym wyjątkiem są dobra publiczne które sumujemy po ilości.



Sumowanie krzywych podaży

Sumowanie podaży zaczynamy od ceny najniższej.

Wykorzystanie narzędzi mikroekonomicznych do badania zjawisk występujących w gospodarce

Analiza rynku komputerów polskich przed i po przystąpieniu do Unii Europejskiej



Analiza rynku żywności po przystąpieniu Polski do UE.

 

   
    POPRZEDNI TEMATSTRONA GŁÓWNA NASTĘPNY TEMAT